Cenk Tükel Hakkında

KariyerProf’a Hoşgeldin,

Ben Cenk Tükel, amacım kariyerinde ve iş hayatında başarılı olman.
Bugüne kadar 1,000’den fazla insana sonuç getirdim, bu benim tutkum.

 • İstedikleri, hayallerindeki işe girmeleri,
 • Kariyerlerinde yükselmeleri,
 • Kendi işlerini kurmaları, büyütmeleri veya tamir etmeleri için

Bana en çok tatmin veren, beraber çalıştığım insanların istedikleri sonuca ulaşması. Kendi adıma başarı tanımım bu.

"Sevgili Cenk, CV hazırlamaktan, network yapmaya, kariyerim için fokus alanlarıma odaklanıp sonuç almamı sağladığın için teşekkür ederim. Tecrüben ve samimi koçluğunu kimseden esirgeme."

Özgür Öner | Sandoz Türkiye - Finans Direktörü

 "Başvurulan iş için görüşmeye çağırılmak bir problemdi benim için. Ancak olaya hiç eğitim programında anlatılanların penceresinden bakmamıştım. Bu ufuğu bize açtığı açtığı için Cenk Bey'e sonsuz teşekkür ederim."

Emre Yüksel | İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı

 "Harika bir eğitim, daha önce hiç bir yerde rastlamadığım bilgiler edindim. Ayrıca daha önce gözümden kaçmış olan ayrıntılara da dikkatimi çeken bir program oldu. Bundan sonra yaptığım başvurularda çok daha başarılı olacağıma ve geri dönüş oranında artış yaşanacağına inanıyorum."

Melis Sim Yıldırım | Yeni Mezun

Biraz kendimden bahsedeyim. 

PepsiCo’nun Milyar Dolarlık Şirketlerinde, Mali İşler Başkanlığı (CFO) ve Yönetim Kurulu Yardımcı Başkanlığı yaptım.

En son PepsiCo Türkiye‘nin Mali İşler Başkanıydım ve öncesinde de Kuzey Afrika Bölgesi ve Ürdün‘de de aynı görevi yaptım. 10’larca fabrikası, 1,000’lerce çalışanı olan bu şirketlerde büyük finans, bilgi işlem, satın alma ekiplerini yönettim.

İşimin bir parçası olarak 100'lerce işe alım yaptım. Direktör, müdür, şef, uzman seviyelerinde personel işe alımlarını, farklı İK uzmanları, iş ilan siteleri ve hatta executive search firms adı verilen aracılarla çalışarak tamamladım.

Konuyla ilgili hem profesyonel kariyerimde, hem de kişisel olarak ciddi eğitimler ve danışmanlıklar alarak kendimi ileri seviyede geliştirdim.

Kariyer hayatımda, 3 kıtada, 20’den fazla ülkeye baktım. Ailecek Kahire, Amman ve Dubai’de yaşadık uzun yıllar.

Finans departmanında aklına gelebilecek her türlü alana girdim.
Öncesinde de, IP Arbo isimli bir Fransız şirketinde ve KoçBank’da (sonra YKB satın aldı) dealer olarak çalıştım.

 

 

 

 

 

 • Boğaziçi İşletme mezunuyum ve hep üstüne ekledim.
 • Wharton Stratejik CFO, US CPA, Kariyer Koçluğu ve devam ediyor.
 • Mutlu bir evliliğim ve ikiz kızlarım var.

Umarım bir fikir verebilmiştir. Daha da detaylı bilgiyi Cenk Tükel Linkedin Profilimde bulabilirsin.

Ulaşılması pek kolay biri değilim ama KariyerProf’la, kariyerine yatırım yapmak isteyenlere kapımı açık bırakıyorum.

Hem tecrübelerimi, hem de araştırmalarımı seninle paylaşıyorum.

Eğitimlerim

 • Wharton Business School  | Strategic CFO
 • Boğaziçi Üniversitesi | İşletme
 • Kadıköy Anadolu Lisesi
 • CPA (USA Certified Public Accountant)
 • CICA (Institute For Internal Controls)
 • Leading Change 
 • GAP Partnership | Advanced Negotiations (UK)
 • Kariyer Yönetimi ve Koçluk
 • Performans Yönetimi

Belki de fark ettin, hep devlet okullarında okudum. Evet, iyilerine gitmeyi başardım ve bunu nasıl yaptığımı da yazılarımda anlatacağım. İnan bana sadece çok çalışmak, iyi bir öğrenci olmak değil, başka taktiklerim de oldu. Aslına bakarsan, çok da çalışmadım, yeteri kadar diyebilirim.

 

İş Hayatım

IntroMoney Teknoloji

2016'dan bugüne Kurucu ve CEO KariyerProf - Kariyer gelişim ve eğitim sitesi. Öncesinde de, TanıştırKazan isimli bir girişimim vardı ama başarılı olmadı. Bunu da anlatacağım.

PepsiCo - Türkiye

2013-2015 (Istanbul) Türkiye Mali İşler Başkanlığı, Yönetim Kurulu Milyar Dolar üstü ciro, 5 fabrika, 5.000 üzeri çalışan, 150 kişilik bir ekip.

PepsiCo - Doğu Avrupa

2011 - 2013 (Istanbul) Kontrol ve Raporlama Kıdemli Direktörü, JV Yönetim Kurulu Üyeliği. Milyar Dolar üstü 14 ülkenin kontrol ve raporlaması. 10,000 üstü çalışanın, 10'dan fazla fabrikanın ve şişeliyecilerin olduğu karışık bir coğrafya.

PepsiCo - Kuzey Afrika

2010-2011 (Kahire) Mali İşler, Bilgi İşlem, Satın Alma Başkanı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı. Gene milyar dolar üstü, 5 büyük ülke. 2011 Arap Baharının olduğu sırada ailemle Kahire'de yaşıyorduk ve tam bir kriz yönetimi yaptım.

PepsiCo - Ürdün

2006 - 2011 (Amman), Mali İşler, Bilgi İşlem ve Satın Alma Direktörü Gene harika bir ekip kurma şansım oldu. SAP kurulumu, pazar payı, ciro ve karlılık arttırımı.

PepsiCo - Orta Doğu

2004 2006 (Dubai) Bölge Kontrol ve Raporlama Direktörü İlk yurtdışı görevim. Ailecek taşındık, kızlarım Dubai'de doğdu. 20'nin üzerinde ülkenin kontrollerinden sorumlu idim. Harika ekipler yetiştirdim.

PepsiCo - Doğu Akdeniz

2002 - 2003 (Istanbul) Bölge Finansal Planlama Müdürü. Mısır, Suudi Arabistanda satın alınan şirketlerin PepsiCo bünyesine katılması, stratejik planlarının yapılması üzerin çalıştım ve finans ekiplerini kurdum.

PepsiCo (Frito-Lay)

1997 - 2003 (Istanbul), Finans Müdürü Frito-Lay'de kredi kontrol şefi olarak işe başladım. Hızlı şekilde departmanı kurdum, prosedürleri oluşturdum, hazine, nakit akış, teminatlar, sistemleri iyileştirdim.

IP Arbo

1996 - 1997 (Istanbul) Nakit Akış Müdürü İlk uluslararası şirket tecrübem. Şirketi Fransızlarla beraber kurup, avukatlarla beraber kapattım. Alacakları takip etmekle başladım ve sonrasında muhasebeyi devir aldım.

KoçBank (Şimdi YKB)

1993 - 1994 (Istanbul), Hazine lisanlı Dealer. İlk kurumsal işim. Yönetici Adayı programı ile girdim ve hazineye geçtim. Faizlerin %1.000'leri geçtiği dönemler.

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.